اخبار
دو رویداد علمی و تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین افتتاح گردید

1398/8/18 شنبه

مرکز مطالعه طولی آینده‌نگر (کوهورت) کارکنان دانشگاه علوم پزشکی قزوین و آزمایشگاه جامع تحقیقات، دو رویداد علمی و پژوهشی بودند که با حضور رئیس دانشگاه و اعضای هیات رئیسه روز دو شنبه 13 آبان 1398 در منطقه پونک قزوین افتتاح شد.

مطالعه کوهورت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی قزوین که وضعیت سلامت کارکنان را ارزیابی می‌کند؛ با هدف پایش روند سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کارکنان، تعیین عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر، تعیین شیوع و بروز اختلالات و بیماری‌های غیرواگیر، ارتقای سطح علمی و پژوهشی دانشگاه، طی 15 سال اجرا می‌شود و فاز نخست آن، یک ساله است.

مراحل اجرای مطالعه کوهورت شامل پذیرش، آزمایش خون و ادرار، تن‌سنجی، صرف صبحانه، مصاحبه عمومی، مصاحبه بالینی، مصاحبه تغذیه، مصاحبه روانشناسی، الکتروکاردیوگرافی، اسپرومتری، آنالیز ترکیبات بدن و عضله‌سنجی می‌باشد.

در این مرکز پس از تعیین میزان شیوع عوامل خطر فردی، شغلی و اجتماعی کارکنان، اثر هر یک از این عوامل بر بروز بیماری‌های غیرواگیر تعیین می‌شود. در این مطالعه طولی آینده‌نگر، کیفیت زندگی، کیفیت خواب، وضعیت خواب، وضعیت ارگونومی، استرس شغلی، سرمایه اجتماعی و سلامت روانی کارکنان بررسی می‌شود.

علاوه بر معاینات بالینی، ارزیابی‌های پاراکلینیکی وضعیت سلامت کارکنان با انجام آزمایش‌های بالینی، اسپرومتری، الکتروکاردیوگرافی، آنالیز ترکیبات بدن و عضله‌سنجی تعیین می‌شود.

دکتر منوچهر مهرام، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در آیین افتتاح این دو رویداد علمی و تحقیقاتی، ضمن تشکر و قدردانی از معاونت‌های پژوهشی و توسعه و همچنین همه کارکنان و کارشناسانی که در راه‌اندازی این مرکز نقش داشتند، از خدمات خداپسندانه حاج آقا محمدزاده، خیّر سلامت در احداث و تکمیل ساختمان، به‌صورت ویژه قدردانی کرد و افزود: امروز دو مرکز افتتاح می‌شود که در ارتقای علمی دانشگاه در حیطه تحقیقات کمک می‌کند.

رئیس دانشگاه، مطالعه کوهورت را یک الگو دانست و گفت: این مطالعه به عنوان یک فعالیت جدید می‌تواند الگویی برای سایر سازمان‌ها باشد که هم سلامت را کنترل می‌کند و هم ارزیابی اثرات محیط کار بر سلامت کارکنان را مورد برسی قرار می‌دهد.

دکتر مهرام در ادامه افزود: برای اجرای این دو طرح بیش از سه میلیارد تومان هزینه شده است و دو رویکرد را دنبال می‌کند، که یکی به نفع سلامت کارکنان است و می‌تواند یک پرونده سلامت طولانی‌مدت با ارزش پیش‌بینی‌کننده باشد و دیگری بعد تحقیقاتی و علمی کار است که اطلاعات مفیدی را منتشر می‌کند.

 

 

آدرس پورتال دانشگاه علوم پزشکی قزوین: http://www.qums.ac.ir

آدرس پورتال مرکز تحقیقات ایمنی محصولات بهداشتی: http://hpsr.qums.ac.ir