اخبار
همه چیز درباره واکسن امیدوار کننده آکسفورد

پاسکال سوریوت، رئیس شرکت آسترازنکا در مصاحبه خود با بلومبرگ تاکید کرد واکسن تولید آکسفورد و آسترازنکا از انتهای سال جاری میلادی به صورت وسیع به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش مفدا، واکسن تولید شده در دانشگاه آکسفورد یکی از قابل اعتمادترین واکسن‌هایی است که دنیا به آن دست پیدا کرده است و انتظار می‌رود اولین واکسنی باشد که بتواند تاییدیه‌های لازم برای تزریق عمومی را دریافت کند. البته تاکنون بالغ بر ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن توسط کشورهای اروپایی پیش‌خرید شده است .

به گزارش اقتصاد برتر، مدیر عامل شرکت آسترازنکا گفت ما سومین مرحله از آزمایش‌های بالینی را در اروپا و برزیل انجام دادیم و تا کنون ۲۳ هزار نفر در این آزمایش‌ها شرکت کرده اند، بررسی نتایج این آزمایش‌ها در اروپا شروع شده است و انتظار می رود به زودی این واکسن برای استفاده اضطراری در اروپا مورد تایید قرار بگیرد. توقف آزمایش‌ها برای بالغ بر یک ماه در امریکا ممکن است مانع از تایید واکسن در امریکا شود. اف دی ای اعلام کرد بعد از تکمیل سومین مرحله از آزمایش‌های بالینی در امریکا، اقدام به بررسی داده‌ها و تایید آن خواهد کرد و به همین دلیل شانس شرکت‌های آمریکایی برای دریافت تاییدیه تزریق در امریکا در ماه‌های آتی بیش از ما است. قرار است ۱۶ هزار نفر در سراسر امریکا در این آزمایش‌ها شرکت کنند.

نکته دیگری که در مورد واکسن تولید آکسفورد وجود دارد، قیمت پایین آن است که دسترسی به آن را برای تمامی مردم دنیا ساده کرده است. رییس شرکت آسترازنکا به تلویزیون بلومبرگ گفت: بخش زیادی از هزینه‌های تحقیق و تولید واکسن توسط دولت‌ها و مراکز تحقیقاتی تامین شد و ما در نظر نداریم در این دوره بحرانی دنیا، سودی از تولید واکسن به دست بیاوریم. قیمت واکسن برای مصرف عمومی ۴ یا ۵ دلار به ازای هر دوز تعیین شده است و فاصله بین دو دوز ۲۸ روز اعلام شده است. البته بعد از دریافت اولین دوز از واکسن بدن تا اندازه‌ای در برابر ویروس مقاوم می شود ولی دریافت هر دو دوز ضروری است.

آدرس پورتال دانشگاه علوم پزشکی قزوین: http://www.qums.ac.ir

آدرس پورتال مرکز تحقیقات ایمنی محصولات بهداشتی: http://hpsr.qums.ac.ir