اخبار
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری؛ به لحاظ تولید مقالات و پژوهش های مختلف در منطقه مقام اول را داریم.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر شاهین آخوندزاده در همایش گرامیداشت هفته پژوهش که در دانشگاه علوم پزشکی استان البرز برگزار شد، گفت: کل بودجه پژوهشی وزارتخانه بهداشت، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و ستاد وزارت بهداشت در بودجه 96 حدود 600 میلیارد تومان معادل 150 میلیون دلار است که برای سال 97 به حدود 700 میلیارد تومان می رسد.

وی اظهار داشت: این بودجه برای 70 دانشگاه، دانشکده و دانشجویان وزارت بهداشت و درمان در تمام رشته ها تعیین شده که ناچیز است.

دکتر آخوندزاده با اشاره به این که اگر امسال تمام بودجه پژوهشی این وزارتخانه را 100 درصد تخصیص دهند کل بودجه معادل 150 میلیون دلار می شود، افزود: اکنون یک محقق معمولی در دانشگاه درجه سه انگلستان سالی 2 میلیون دلار می گیرد که تمام بودجه کشور ما در مقایسه با آن برای 70 محقق است نه کل دانشگاه های علوم پزشکی.

وی ادامه داد: از 600 میلیارد تومان بودجه تعیین شده امسال در بخش پژوهش وزارت بهداشت، تا کنون 11 درصد آن تخصیص یافته است.

وی اظهار داشت: به رغم توجه به این بودجه اندک در بخش پژوهش، ایران به لحاظ تولید مقالات و پژوهش های مختلف در منطقه مقام اول را به خود اختصاص داده و نسبت به کشور ترکیه که 10 برابر بودجه ما را دارد جلوتر است.

دکتر آخوندزاده با بیان این که ایران علاوه بر بودجه کم در بخش پژوهش، با مشکلات دیگری نظیر تحریم ها و غیره مواجه است، گفت: در سال 2016 میلادی به لحاظ اجرای پژوهش و تولید مقاله از کشور ترکیه بالاتر قرار گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: این برتری را مدیون دانشجویان باهوش هستیم که ارزش کارهای علمی آنان برای کشور ایران به مثابه نفت و سرمایه کلان اقتصادی است.

این مسئول با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال گذشته 2 بار به مجلس و دولت تاکید کردند که به بخش پژوهش توجه ویژه شود، افزود: پژوهش کردن در ایران کار بسیار سختی است.